Lundens amatørtrænere vandt 75 procent af mesterskaberne på Falster

Lundens amatørtrænere vandt 75 procent af mesterskaberne på Falster

Hvilken lørdag eftermiddag for amatørsporten i Lunden. 75 procent af de fire mesterskabsløb i Nykøbing Falster blev vundet af heste i amatørtræning i Lunden, og udenfor mesterskaberne imponerede en fjerde heste i Lundens amatørtræning.

Kenneth P. Hansen som topscorer med sejre i både toårsmesterskabet og treårsmesterskabet. Ved begge lejligheder med heste i føring hele vejen, og ved begge lejligheder velunderstøttet af René Kjær.

Killer Choice i toårsmesterskabet i 1.18,3/2140 meter auto, og Iron Design i treårsmesterskabet i 1.15,2/2140 meter auto foran en anden hest i amatørtræning i Lunden. Indeed trænet af Peter Spengler og kørt af Ken Ecce i samme tid efter udvendig rejse i store dele af løbet. Fornemt af begge.

Hans Henning Kristoffersen-trænede Henrik Will var overlegen i fireårsmesterskabet kørt af Ken Ecce. Til spids efter 600 meter, og sidenhen var resten bare leg til sejr i 1.15,6/2140 meter auto.

Lundens amatørtrænere var også tæt på sejr i femårsmesterskabet, men 12:10-favoritten Glad Nock kom akkurat ikke forbi Mulberry, som vandt for dens træner Henrik Thomsen i 1.15,0/2140 meter auto foran Bjarne Christiansen-trænede Glad Nock med Steen Juul efter udvendig rejse.

Den tidligere storløbsvinder Confidence fik et pragtfuld comeback i Peter Spenglers træning, Med sejr for Ken Ecce i 1.14,9/2160 meter voltestart til 10.000 kroner.

En pragtfuld eftermiddag for amatørsporten på hovedstadsbanen på Sydhavsøen.